خانه / پایتخت / پیگیری اتصال زیرساخت های تخصصی به سامانه هشدار سریع زلزله

پیگیری اتصال زیرساخت های تخصصی به سامانه هشدار سریع زلزله

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از پیگیری تصویب مصوبه ای با موضوع الزام قانونی اتصال سازمان های تخصصی به سامانه هشدار سریع زلزله خبر داد.
به گزارش روانشهر، رضا کرمی محمدی از پیگیری تصویب مصوبه ای با موضوع الزام قانونی اتصال سازمان های تخصصی به سامانه هشدار سریع زلزله خبر داد و افزود: پیگیر آن هستیم که در ارگان های قانونی مثل مجمع کاهش خطرپذیری یا ستاد ملی مدیریت بحران این موضوع مطرح و مصوبه ای برای آن تعیین شود.
کرمی محمدی درباره پیوستن سازمان‌های فاقد سامانه هشدار سریع زلزله در تهران افزود: زیرساخت های ما در این خصوص آماده شده و سازمان آتش نشانی عملا به این سامانه ها متصل شده، مترو نیز باید به این سامانه متصل شود، اتصال به این سامانه در شرکت گاز هنوز اجرایی نشده و لازم است دستگاه های دیگر نیز به این سامانه اضافه شوند.
وی ادامه داد: با استفاده از این سامانه وقتی سیگنال زلزله برسد، باید برق اضطراری در مراکزی مانند بیمارستان ها که از اتاق عمل و شرایط اضطراری برخوردارند، وصل شود تا بتوانند اتاق عمل را در زمان بحران حفظ کنند.
کرمی محمدی با بیان اینکه با سازمان های مختلف در حال مذاکره هستیم و آنها هم از پیوستن به این سامانه استقبال کرده اند، گفت: شرکت آب و فاضلاب هم اعلام آمادگی کرده برای اتصال و یک زیر ساخت هایی برای این موضوع آماده شده است . سایر مراکز باید خودشان بررسی کنند که به این سیگنال ها نیاز دارند یا خیر. مثلا هلال احمر هم درخواست کرده است تا بتوانند با این هشدار نیروهایشان را از ساختمان هایی که احتمال ریزش وجود دارد بیرون آورده و تجهیزات شان را آماده کنند.
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: برای اتصال سازمان‌ها به این سامانه اگر همت باشد و ردیف بودجه برای هر سازمانی در نظر گرفته شود کار سختی در پیش نیست و بیشتر به خواسته مدیران و اولویت دهی آنها به این موضوع و وجود الزام قانونی برای آن نیاز است.
وی درباره الزام قانونی برای پیوستن سازمان ها و زیرساخت های تخصصی به این سامانه نیز گفت: قانونی در این موضوع نداریم ولی در حال پیگیری آن هستیم که در ارگان های قانونی مثل مجمع کاهش خطرپذیری یا ستاد ملی مدیریت بحران این موضوع مطرح و مصوبه ای برای آن تعیین شود. اگر این اتفاق بیافتد خیلی کمک کننده خواهد بود که این سامانه به عنوان اولین سامانه هشدار سریع زلزله در ایران گسترش پیدا کند و سایر حوزه ها به آن متصل شوند.
کرمی محمدی تصریح کرد: در این خصوص در شهرداری تهران یک لایحه تعریف شده به نام لایحه تکمیل سامانه هشدار سریع زلزله که تمام سازمان های داخل شهرداری ملزم به استفاده از این سامانه هستند. وظایفی هم در این خصوص به سازمان فاوای شهرداری و شرکت ارتباط مشترک شهر داده شده است و امسال این لایحه به شورای شهر ارسال می شود.
وی افزود: از سازمان مدیریت بحران کشور نیز خواستیم که شرایطی را فراهم کند که اتصال سازمان های تخصصی به این سامانه الزام آور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرویس های روان شهر