خانه / جامعه امروز / آسیب های اجتماعی / اورژانس اجتماعی در مورد کودکان کار کارآیی ندارد

اورژانس اجتماعی در مورد کودکان کار کارآیی ندارد

حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در تذکری از نبود سامانه‌ای برای نظارت مردمی بر بکارگیری کودکان در محیط‌های کاری انتقاد کرد و خواستار ایجاد شماره‌ای سه رقمی برای اعلام گزارش مردم از موارد بهره‌کشس اثتصادی از کودکان شد.

به گزارش روانشهر، حجت نظری با اشاره به این که عرض تبریک دارم بابت ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام‌اله‌علیها و همچنین روزجهانی صنایع دستی را گرامی می‌دارم.  تاکید کرد: بار دیگر فوت سید علی اکبر محتشمی‌پور و علی مرادخانی و دکتر ایرج گلدوزیان گرانقدر را به خانواده‌های داغدار و دوستداران ایشان تسلیت عرض می‌کنم. قبل از بیان تذکرم، ضمن خیر مقدم به آتش‌نشانان، قدردان زحمات ایشان هستم که در تمام سال در آماده‌باش کامل هستند و اخیرا گوشه‌ای از ایثارگری‌شان در اطفای حریق پالایشگاه تهران به چشم‌‌ها آمد. بار دیگر به این عزیزان و خانواده بزرگوارشان خدا قوت عرض می‌کنم.

این دوره از مدیریت شهری افتخار این را دارد که علیرغم تمام مسائل و مشکلات مالی و تا حد توان خود، امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی را به‌روزرسانی کرده است. مردم تهران فراموش نکرده‌اند که در دوره‌های قبل، در حوادثی نظیر آتش‌سوزی در ساختمان خیابان جمهوری، حریق ساختمان پلاسکو و امثال آن، چه فشار روانی و روحی سنگینی بر آتش‌نشانان عزیز وارد کرد و ما تلاش کردیم تا از این مشکلات بکاهیم. هرچند که وسع ما به اندازه ایثار آتش‌نشانان عزیز نبوده و نیست.

وی با بیان این که اما تذکر امروز بنده، به مناسب ۲۲ خرداد، روز جهانی مبارزه با کار کودکان است، گفت: حتما می‌دانید که مبارزه با کار کودک امری چند وجهی و نیازمند مشارکت چندین دستگاه و نهاد از جمله وزارت رفاه، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی، شهرداری‌ها و دیگر نهادها و دستگاه‌ها است. اما پیش از آن باید مسئولان امر و متولیان، درکی درست از کار کودک و کودک کار داشته باشند که متاسفانه به نظر می‌رسد این شناخت همچنان در یکسری از متولیان امر ایجاد نشده است. باید بدانیم که کارکودک تنها شامل اشکال خیابانی و در معرض دید نمی‌شود و بسیاری از کودکان در کارگاه‌ها و محیط‌هایی مشغول به کار هستند که از دید مردم پنهان بوده و همین موضوع بر رنج و مشکلات آنان از جمله محرومیت از حق تحصیل افزوده است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: در این شرایط وجود یک نظارت مردمی و البته دقیق، ضروری به نظر می‌رسد. اینکه مردم بتوانند برای مقابله با کارکودک و تحقق چشم‌انداز سازمان ملل متحد در حذف تمام اشکال کار کودک طی سال‌های پیش‌رو مشارکت کنند، نیازمند بسترهایی است که امکان نظارت آنان بر کار کودک را فراهم و تسهیل کند. از این رو با توجه به نبود سامانه‌ای برای رسیدگی و گزارش اشکال مختلف بهره‌کشی اقتصادی از کودکان توسط برخی کارفرمایان، به عنوان نماینده مردم از وزارت کار می‌خواهم تا سامانه‌ای را برای گزارش موارد به‌کارگیری کودکان در کارگاه‌ها، واحدهای صنفی و دیگر فضاهای کاری ایجاد کند.

حجت نظری تاکید کرد: قطعا وجود شماره‌ای سه رقمی که امکان گزارش تخلف را برای شهروندان فراهم کند، می‌تواند در کاهش میزان به‌کارگیری کودکان در مشاغل مختلف و نیز حمایت ثانویه از آنان موثر باشد. به این ترتیب مبارزه با «کارکودک» نه متوجه «کودکان کار» بلکه متوجه کسانی خواهد شد که با وجود قوانین ملی و بین المللی، مرتکب این جرم می‌شوند. نکته مهم اینکه متاسفانه شماره اورژانس اجتماعی ۱۲۳ فاقد این کارکرد بوده و حتی در تماسی که خود بنده اخیرا در همین زمینه داشتم، اپراتور مربوطه اطلاعات لازم و امکان انجام کاری را نداشته و پس از دقایقی مشورت به دریافت صرف گزارش بسنده کرد. امیدوارم روزی تمام جهان و ایران عزیز ما به جایی بهتر برای کودکان و به جایی بدون کارکودکان بدل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرویس های روان شهر